Doruk Madencilik işçileri Eyleme başladı:
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
28 Ağustos 2023 - Pazartesi 11:46
 
Doruk Madencilik işçileri Eyleme başladı:
-Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şubesi, Doruk Madencilik'te çalışan ve alacakları konusunda mağdur olan yüzlerce maden işçisi için eylem yapma kararı aldığını bildirdi.
YAŞAM Haberi
Doruk Madencilik işçileri Eyleme başladı:

BEYPAZARI (YT)- Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şubesi,  Doruk Madencilik'te çalışan ve alacakları konusunda mağdur olan yüzlerce maden işçisi için eylem yapma kararı aldığını bildirdi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şubesi'nin örgütlü olduğu Doruk Madencilik İşletmesine bağlı işyerlerinde çalışan maden işçileri bu gün sabah saat 08.00’da itibariyle Doruk Madencilik İşletmesi önünde eyleme başladı.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şube Başkanlığından yapılan açıklamada;  eylemin başvurmak istedikleri en son hak arama yöntemi olduğunu vurgulanarak, işveren tarafından başka bir seçenek bırakılmadığı savunuldu.

Yapılan açıklamada,

Yaklaşık 200 kişinin 9 aydır ödenmeyen ve ödeme planı çıkartılmayan kıdem tazminatları, çalışandan kesilip hesaplarına aktarılmayan bireysel emeklilik ve icra kesintileri, düzenli ödenmeyen ödendiğinde ise parçalı ödenen maaşlar, sendika üyesi olan bütün çalışanlara 2016 yılından bugüne kadar yüksek hakemden gelen karara rağmen Toplu İş Sözleşmesi uygulanmaması ve Toplu İş Sözleşmesinden doğan hakların ödenmemesi, çalışma yeri yeraltı olup işçiye tebliğ edilmeden 190 kişinin sigortaları ve maaşları yer üstüne göre uygulanması, (Çalışma yeri değiştirilmeden işçiye tebliğ edilip 6 iş günü düşünme süresi verilir) işçinin kendi isteği ve ıslak imzalı kararı ile kaydı değiştirilir. Kabul etmeyen işçiye haklı fesih doğar kıdem tazminatı almaya hak kazanır.) konularında anlaşma sağlanamadığı;  

200 kişinin 2022 Aralık ayında ödenmesi gereken kişi başı ortalama yaklaşık 200’er bin TL' nin ödenmemesi, 650 kişinin Toplu İş Sözleşmesinden doğan ve yüksek hakemden gelen karar bağlamında kişi başı ortalama 150 bin TL alacaklarının ödenmediği ve devir aşamasında şirket yetkililerinin işçilerin bütün resmi alacaklarını ödemeyi taahhüt etmelerine rağmen, bugüne kadar herhangi bir ödeme planı çıkarılmayıp ödenmediği belirtilerek "Yapacağımız eylem tamamen işçilerin mağduriyetinin giderilmesi içindir. Kesinlikle herhangi taşkınlığa sebebiyet vermeden ve işi aksatmadan bu eylemi gerçekleştireceğiz " ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doruk, Madencilik, işçileri, Eyleme, başladı:,
Yorumlar
Haber Yazılımı