Başkentin Tarihi ve Turistik İlçesi Beypazarı’nda “Hasat festivali” başladı.
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
16 Eylül 2023 - Cumartesi 13:26
 
Başkentin Tarihi ve Turistik İlçesi Beypazarı’nda “Hasat festivali” başladı.
-Başkentin tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı’nda Hasat festivali yapılan konuşmalarla başladı.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Başkentin Tarihi ve Turistik İlçesi Beypazarı’nda “Hasat festivali” başladı.

BEYPAZARI  (YT)-Başkentin tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı’nda Hasat festivali yapılan konuşmalarla başladı.

Festivalin bu yıl 27. si düzenlenirken Festivalin Etkinlik programı Başağaç bölgesinde bulunan belediye meyve bahçesinde düzenlendi.

Festivalin açılış konuşmasında Beypazarı belediye başkanı Tuncer Kaplan, şu ifadelere yer verdi:

“27.sini kutlamakta olduğumuz festivalimize hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Tarım , Tarih, Kültür ve turizmle Unesco Beypazarı şehrimizin farklı bir boyutu, bu gün oluşturmuş olduğumuz bahçemizde etkinliklerimi sürdüreceğiz.2015-2016 yılları içerisinde gördüğünüz gibi şu anki haline getirdik. İçerinde 7 bin metrekarelik 30 milyon fide üretim kapasitesi bulunan bir sera. Yine 3 bin metrekarelik toprak seramız, yılda 4 bin ton buğday elediğimiz, tohum eleme tesisi. Yine çilekle birlikte başlamış olduğumuz ve içinde 3 bin meyve ağacı bulunuyor. Yılda 300 tondan fazla meyve yetiştiriyoruz. Bu meyveleri ticaret düşünmeksizin hepsini, ilçedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Tarımla alakalı ilçemize çok ciddi katkılar sağladık. Çiftçilerimizle tarım adına hep beraber olduk. Çiftçilerimize buradan müjde olarak, Uruş bölgemizde Sami Demirbilek Barajı, olarak bilinen ve yıllarca yapımına başlanmayan Barajın, Allah’ın izniyle çok yakın bir zaman içinde barajın yapımına başlanacak. Barajın tamamlanmasıyla Beypazarı ve bölgesinin içme suyu sorunu ortadan kalkarken, 70 ile 100 bin dönüm arazide sulu tarıma kavuşmuş olacak. Festivalin hayırlı olmasını dilerim.”

Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’da festivalin açılış konuşmasında Şu ifadelere yer verdi:

“Festivalin Ankara’mıza, Beypazarı’mıza hayırlı uğurlu olsun. Hükümet olarak çok ciddi çalışmalarda bulunuyoruz. Belediyenin kurduğu meyve bahçesinde festivali başlatıyoruz. Burada çok güzel ürünler ve meyveler yetiştiriliyor.”

Yapılan konuşmaların ardından Halk oyunları gösteri gurupları çeşitli oyunları oynarken, Ankara seğmen ekibi de oynadığı oyunlarla oldukça beğeni aldı.

Ardından, Bahçenin içinde bulunan alanda, Pekmez sucuğu yapımı yerinde görülürken, meyvelerde bir bir tanıtımı yapıldı.

Yaz Spor Okuluna katılan çocuklara ve öğrencilere katılımcılar tarafından katılım belgeleri verildi.

Saat 15.00 itibariyle yine bahçede Mısır Ekili alanda Labirent oyunları gösterisi düzenlenecek. Labirent oyunlarıyla Bahçedeki etkinlikler son bulacak.

Akşam Saat 18.00 itibariyle Çarşı merkezinde Kortej eşliğinde Belediye önünden başlayacak yürüyüş stantların bulunduğu bankalar caddesine kadar yürünecek.

Burada kurulan Büyük sahnede saat 18.30 da Sefa Topsakal ve Öykü Gürman Konser verecek. Festivalin ilk günkü programı böylece konserle son bulacak.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkentin, Tarihi, ve, Turistik, İlçesi, Beypazarı’nda, “Hasat, festivali”, başladı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı