Güdül Kaymakamı İncesu, Sof dokuyan kadınları ziyaret etti:
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
26 Nisan 2022 - Salı 01:46 Bu haber 3074 kez okundu
 
Güdül Kaymakamı İncesu, Sof dokuyan kadınları ziyaret etti:
-Güdül İlçesinde “Kadın eliyle Bir tarih Dokunur” projesi kapsamında Kaymakam Hatice Cemre İncesu, “sof” dokuyan kadınları ziyaret etti.
EKONOMİ Haberi
Güdül Kaymakamı İncesu, Sof dokuyan kadınları ziyaret etti:

GÜDÜL (YT)-Güdül İlçesinde “Kadın eliyle Bir tarih Dokunur” projesi kapsamında Kaymakam Hatice Cemre İncesu, “sof” kumaşı dokuyan kadınları ziyaret etti.

İlçenin Boyalı Mahallesinde Boyalı Mahalle muhtarı ve Aynı Zamanda Boyalı Fengere Kooperatifi başkanı olan Bahriye Süer, tarafından köyde hayata geçirilen proje kapsamında sürdürülen çalışmaları Kaymakam Hatice Cemre İncesu, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk El sanatları Uygulama ve Araştırma merkezinden Prof. Dr Sema Tağı, Ankara Tarım Orman il müdürlüğü uzmanlarıyla birlikte çalışmaları yapıldığı köyü ziyaret etti.

Prof.Dr. Sema Tağı’da köyde bulunan eski okulun atölye haline getirilmesini gördüğünde çok önemli bir çalışmanın yürütüldüğünü gördüklerini ve buradaki kadınları tebrik etmeden olmayacağını kaydetti.

Ziyarette Kaymakam Hanıma Muhtar Bahriye Süer, yaptığı çalışmalardan, projeyi nasıl hayata geçirdiklerinden ve bahsederek, Kendilerine Tarım Orman Müdürlüğünün kurs verdiğini ve bunun ardından Sof, dokumaya başladıklarını aktardı.

Sof, kumaşının önemli bir kumaş türü olduğuna değinen Muhtar bahriye Süer, “bu kumaşı tiftik yününde dokuyoruz. Özellikle daha kaliteli ve yumuşak olması içinde oğlak yününün kullanılması çok önemli” dedi.

Çalışmaları çok olumlu bulduğunu anlatan Kaymakam Hatice Cemre İncesu, “mahallede böyle bir çalışmanın başlatılması çok önemli. Bu anlamda köylü kadınlara da öncülük eden muhtarımızı tebrik ediyorum. Köyde böylece tiftik yünü de değerlendirilmiş olacak” ifadesinde bulundu.

 

Kaynak: Editör: Yaşar TONBAK
Etiketler: Güdül, Kaymakamı, İncesu,, Sof, dokuyan, kadınları, ziyaret, etti:,
Yorumlar
Haber Yazılımı