"Evliya Çelebi’nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk” Ekibi Beypazarı’nda:
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
09 Kasım 2022 - Çarşamba 11:49 Bu haber 2650 kez okundu
 
"Evliya Çelebi’nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk” Ekibi Beypazarı’nda:
-Erasmus KA210 Projesi "Evliya Çelebi’nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk” çalışmaları için ekip Beypazarı İlçesine geldi.
KÜLTÜR SANAT Haberi

BEYPAZARI  (YT)-Erasmus KA210 Projesi "Evliya Çelebi’nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk” çalışmaları için ekip Beypazarı İlçesine geldi.

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenleri tarafından Hırvatistan ve Makedonya ortakları ile ERASMUS KA210 projesi olarak hazırlanan “Evliya Çalebi’nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk” ekibi öğretmenleri, Hacer Öztürk, Ebru Eroğlu, İlknur Cesur ve Betil Şen hoca ile birlikte Türkiye hareketliliği için Beypazarı’na geldi.

UNESCO ve Kültür Bakanlığı katkıları ile 2011 yılında basılan “Evliya Çelebi’nin İzinde Milyaçka’dan Meriç’e”nin kaynak kitap olarak kabul edildiği projenin ilk sanal ev sahipliğini Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin üstlendiği belirtildi.

Fiziki olarak ilk hareketlilik Makedonya’da, ikinci olarak da Dubrovnik’da gerçekleştirilen Projenin çalışmaları, her okuldan üç öğretmen ve beş öğrencinin katıldığı proje ekibi, bu kez de Başkent Ankara’nın tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ve o dönemlerde Beypazarı’na geldiği sırada, babasının da ölüm haberini burada alan Evliya Çelebi’nin izini sürdü.

Evliya Çelebi’nin 1638 yılında ziyaret ettiği Beypazarı’na dair bahsettiği mekânlar ve kültürel unsurlar okunarak bugünkü halleri ile kıyaslandı. Makedon, Hırvat ve Türk öğrenciler, bu bölgeler için Seyahatname’de yaklaşık dört yüzyıl öncesinde anlatılan mekân ve unsurların hayali olarak resmini çizdiler. Sonra halen varlığını sürdüren mekân ve unsurların fotoğrafı çekilerek karşılaştırıldı. Seyahatname’de iri yeşil armudu, hoş kokulu kavunu, süslü çarşıları, ilim sahibi hocalarının olduğu medreseleri, kervansarayları, türbe camileriyle tanıtılan Beypazarı; bugün de benzer özellikleri ile turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Aradan geçen zamana rağmen halen yaşamaya devam eden unsurları görmek proje ekibini şaşırtmaya devam ediyor.

Proje Kapsamında Türkiye’ye gelen öğretmen ve öğrenciler, proje kapsamında geldikleri Beypazarı ilçesinde çalışmalarda bulundular ve yaptıkları çalışmalar ve proje değerlendirmesinde bulunurken, projenin çok verimli geçtiğini ve Evliya Çelebi’nin Beypazarı’nda 3 gün konakladığını hatta, babasının ölüm haberini de Beypazarı’nda iken almış olduğunu kaydettiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Evliya, Çelebi’nin, Atının, Sırtında, Zamanda, Yolculuk”, Ekibi, Beypazarı’nda:,
Yorumlar
Haber Yazılımı