Bir yastıkta 61 yıl
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
22 Mart 2021 - Pazartesi 10:13 Bu haber 6122 kez okundu
 
Bir yastıkta 61 yıl
-Başkentin Beypazarı ilçesinde yaşayan Havva ve İzzet Koçak, çifti evleneli tam 61 yıl oldu.
YAŞAM Haberi
Bir yastıkta 61 yıl

BEYPAZARI (Yaşar Tonbak)  -Başkentin Beypazarı ilçesinde yaşayan Havva ve İzzet Koçak, çifti evleneli tam 61 yıl oldu.

Beypazarı İlçesi Doğanyurt mahallesinde ikamet eden İzzet-Havva Koçak çifti, tam bundan 61 yıl öncesi yani 1960 yılında evlendiler.

İzzet Koçak, bu gün tam 80 yaşına gelirken, 19 yaşında evlendiğini ve Askere gitmeden bir çocuğunun olduğunu söyledi.

Görücü usulü ile evlendiklerini belirten ve sürekli köyde yaşadığını ve hayatını tamamen hayvancılık yaparak sürdürdüğünü anlatan İzzet Koçak, şunları kaydetti.

“ 19 yaşında evlendim. Eşim Köyden. Evlendiğim sene içinde baba oldum. Askere gittim 24 ay askerlik yaptım. Asker dönüşü, genç bir delikanlı olarak, hayvancılığı tam anlamıyla benimseyerek(küçükbaş-koyun) hayvancılık yaptım. İlk çocuğumun ardından Askerden sonra 4 çocuğum daha oldu. Hepsini evlendirdim, ev bark sahibi yaptım, şehir merkezinde daireler alarak oraya yerleştirdim. 3 oğlan 2 kızım oldu. Allah herkese hayırlı evlatlar versin. Evlatlarımın çocuklarının, çocuğunu gördüm. Toplam torun sayım 25 buldu. Biz eşimle yani Havva hanımla halen köyümüzde mütevazı bir yaşam sürüyoruz. Eşimi kırdığım söylenemez. Halen bir yere gideceğim zaman eşimle konuşarak ve istişare ederek giderim. Çocuklarıma da bunu tavsiye ediyorum. Karşılıklı sevgi saygı çok çok önemli. 1941 doğumluyuz. Oğullarım, torunlarım, kızlarım geldiğinde evimiz neşe içinde olur. Ben torunlarıma eskilerden bir şeyler, yani anılara anlatırım onlarda dinlerler. Allah herkese hayırlı evlatlar, hayırlı torunlar versin. Geldiği yeri bilsinler. Evliliğimizin 61. Yılındayız. Şimdiki gençlere çok önemli tavsiyelerimiz var. Evlilik müessesesi basite alınacak bir durum değil. Aile Kavramı çok önemli. Eşler birbirine bağlı olması gerekir, sadakat önemli, eşler birbirine yalan söz söylemeyecek. “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” yalan bir gün açığa çıkar. O zaman telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkar. Buna tevessül etmesinler.”

İzzet Amca,1952 model Jeep'inin de evinin önünde bulunduğunu, istediği yere Jeeple gittiğini, pencereden dışarısını seyrederken, Jip'ininde  kendilerinin çok kahrını çektiğini ve pencereden dışarıyı seyretmenin kendisine güç kuvvet verdiğini ve hatta bazen köyün çevresinde yaşayan Geyiklerin sesini bile duyduklarını belirtti.

Kavgamız olmadı:

Havva Koçak, ta halen eşine bağlı bir kadın olduğunu ve yuvayı kadının yaptığını ve inşa ettiğini söyledi.

Eşlerin birbirine Sadakatı önemli:

Sağlıklı bir şekilde Doğanyurt mahallesindeki evlerinde mütevazi bir yaşam sürdüklerini belirten 5 çocuk, 25 torun sahibi Havva Koçak, şunları kaydetti:

 “Köyün havası bize iyi geliyor. Sobamız yanar. Güneş enerjisiyle sıcak suyumuz, soğuk suyumuz hepsi evimizin içinde. Hayvancılıkla geçim yaptık ama şimdi yaşımız itibariyle hayvancılığı bıraktık ve abdestimiz alıp, ibadetimizi yapıyoruz ve yün çorak örüyorum. Hacca gidemedim ama; umre yaptık, o güzel beldelerde rabbim bize dua etmeyi nasip eyledi. Ülkem için, yurdum için, evlatlarım ve torunlarım için duada bulundum. Sadece Allahtan sağlıklı yaşam diliyoruz artık. Akşam olduğunda sıcacık tarhana çorbasını içtik mi çok güzel için ısınır.”

Kaynak: Editör: Yaşar TONBAK
Etiketler: Bir, yastıkta, 61, yıl,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı