Beypazarı Belediye başkanı Tuncer Kaplan: “Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazinin dedesinin kabri Beypazarı’nda”
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
11 Şubat 2021 - Perşembe 12:18 Bu haber 6039 kez okundu
 
Beypazarı Belediye başkanı Tuncer Kaplan: “Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazinin dedesinin kabri Beypazarı’nda”
-Başkentin tarihi ve turistik ilçesi, turizmiyle öne çıktığı kadar, bünyesinde barındırdığı özellikleriyle de öne çıkıyor.
TURİZM Haberi
Beypazarı Belediye başkanı Tuncer Kaplan: “Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazinin dedesinin kabri Beypazarı’nda”

BEYPAZARI (YT)-Başkentin tarihi ve turistik ilçesi, turizmiyle öne çıktığı kadar, bünyesinde barındırdığı özellikleriyle de öne çıkıyor.

Beypazarı ilçesi turizmiyle olduğu kadar Tarımıyla da öne çıkıyor.

Beypazarı ilçe çiftçisi Türkiye Havuç üretiminin yüzde 45 üretiyor. Bu üretimiyle de Türkiye 2.cisi. Öte yandan yine Marul(Aysberg) 13.000 hektar alanda 41 bin 600 ton üretimiyle Türkiye 1.si, 12 bin hektar alanda yapılan 30 bin ton üretimiyle Taze soğan ’da yine Türkiye 1.cisi durumunda olduğu biliniyor.

Beypazarı Belediye başkanı Tuncer Kaplan, Beypazarı ilçesinin iç Anadolu’nun ve başkent Ankara’nın tarımda ve turizmde gözbebeği olduğunu söyledi.

600 yüzyıl Dünyaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osmangazi’nin dedesi, Gazi Gündüz Alp’in türbesinin(kabrinin) Beypazarı ilçesinde bulunduğunu belirten Belediye başkanı Tuncer Kaplan, “evet dediğim gibi Osman Gazinin dedesi Gazi gündüz Alp’in kabri Beypazarı Hırkatepe (Kırkapete) köyündedir. Burada hey yıl haziran ayının ilk haftasında Hacet bayramı yapılarak, mevlidi şerifler kıraat olunur. Türbe ziyareti yapılarak, burada da dualar edilir.  Osmanlı tarihi üzerine oldukça Kitapları bulunan ünlü tarihçi İsmail Hakkı Uzunçarşılı’nın yaptığı araştırmalara göre de durum böyledir. Bizde, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi’nin dedesi Gazi gündüz Alp’in önemini biliyor ve başkente yakınlığı ile bilinen herkesi, pandemi sürecinin ardından inşallah Beypazarı’na bekliyoruz” dedi.

Pandemi sürecinde, Hacet Bayramı ve Mevlidi şerif programı düzenlenemedi.

Her yıl burada  Haziran ayının ilk haftasında  Hacet bayramı kapsamında, Mevlidi şerif kıraat okunarak, ölenlerin ruhlarına gönderilirken, katılımcılara da pilav ikramında bulunuluyor.

Hırkatepeliler Derneği Başkanı Gündüzalp Ünal, köyün isminin de buradan geldiğini bildiklerini ve Gazigündüz Alp'in burada vefat ettiğinde 40 atlı kişiyi burada bırakılarak, mezarın korunması sağlanırken, burada kalan bu kişiler daha sonra(Kırka) köyü oluştuğunu aktardı.

 

Kaynak: (YT) - Yaşar TONBAK Editör:
Etiketler: Beypazarı, Belediye, başkanı, Tuncer, Kaplan:, “Osmanlı, İmparatorluğunun, kurucusu, Osman, Gazinin, dedesinin, kabri, Beypazarı’nda”,
Yorumlar
Haber Yazılımı