-YAZ SAATİ UYGULAMASI SONA ERİYOR
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
25 Ekim 2014 - Cumartesi 00:00 Bu haber 6285 kez okundu
 
-YAZ SAATİ UYGULAMASI SONA ERİYOR
Yaz saati uygulaması sona eriyor ve saatler bir saat geri alınacak. Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, 26 Ekim'de 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınacak.
EKONOMİ Haberi
-YAZ SAATİ UYGULAMASI SONA ERİYOR

BEYPAZARI (BBB) -Yaz saati uygulaması sona eriyor ve saatler bir saat geri alınacak. Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, 26 Ekim'de 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınacak.

Türkiye'de, 1925'te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanuna dayalı olarak uygulanan yaz saati uygulaması, 26 Ekim Pazar günü sona erecek.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 31 Mart Pazartesi günü 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınan saatler, bu kez 26 Ekim Pazar günü 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınacak.

Türkiye'de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB'deki saat düzenlemesine paralel  olarak yapılıyor.

İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulama ile 800 milyon-1 milyar kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor.

Her yıl tartışılan kış saati uygulaması bu yıl da devam ediyor. Devam kararını ilk duyuran Kayseri Valiliği oldu. Kayseri Valiliği kamu kurum ve çalışanları için yayınladığı genelge ile saatlerin ne zaman geri alınacağını da duyurmuş oldu Bu sene saatler ne zaman geri alınacak 2014 tarihi açıklandı. Buna göre 26 Ekim Pazar günü gece saatler 1 saat geri alınacak.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı