Arı’cılar Kovanlardan bal hasadına başladı:
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
24 Ağustos 2022 - Çarşamba 12:48
 
Arı’cılar Kovanlardan bal hasadına başladı:
-Beypazarı İlçesinde Arı’cılar kovanlardan bal hasadına başladı.
EKONOMİ Haberi
Arı’cılar Kovanlardan bal hasadına başladı:

BEYPAZARI (YT)- Beypazarı İlçesinde Arı’cılar kovanlardan bal hasadına başladı.

Başkentin Beypazarı İlçesi, turizm açısından olduğu kadar, bitki florası açısından da oldukça zengin ilçeler arasında bulunuyor.

Beypazarı kabaca mahallesi muhtarı Kazım Uslu, köylerinde yıllardır arıcılık yaptığını ve arıya hiçbir katkı vermeden arının çevrede bulunan çiçek ve otlardan kendini beslediğini ve bal ürettiğini söyledi.

Köyün hemen yanı başında bulunan bahçesindeki Arı’ kovanlarını açarak, bal hasadı yaptığını belirten Muhtar Kazım Uslu, “burada normal kovanlar, kara kovanlar ve fenni kovanlarımız bulunuyor. Bir süre öncesi Arı iyi çalışarak kara kovanlardaki birinci katı doldurduğunu gördük ve hemen ikinci kata çıta koyduk. Bu gün görüyoruz ki, ikinci kattaki çıtalarda da doluluk oranı şu an itibariye yüzde 80 lerde” dedi.

Arı’nın beslenmesi için köylerinin çevresinin bitki florasının çeşitliliğinin oldukça iyi olduğuna değinen Kazım Uslu, şunları kaydetti:

“Köyümde Arıcılık yapıyorum. Bu yıl arı’da verim oldukça iyi. Kovanları açmaya başladık ve balları alıyoruz. Tabiki, kovanlardaki bal çıtalarının hepsini almıyoruz. Arı’ya kışın yemelik balda bırakıyoruz. İlkbaharda arıların çok güzel çalıştığını gördük. Arı, kovandan çıktığı anda 10 km’lik bir alanda daire çizebiliyor. Ama en iyi polen toplamak üzere 5-7 km arasında bir uçuş yapar. 10 Km’de bazen Arı hedefi şaşırır ve kovanı bulumaz.5-7 Km arasında hedefi hiç şaşırmaz ve polenle kovana döner. Arı’nın hareketini yakından takip edeceksin. Arı’nın durumunu bileceksin. Ona göre hareket ederek, Arı kovanlarını muhafaza altına alacaksın. Dediğim gibi, bölgemiz çiçek florası açısından oldukça zengin çeşitliliğe sahip bir bölge, bu yüzden baldaki kalitede bu oranda artıyor.”

 

Beypazarı İlçesinde Arı’cılar kovanlardan bal hasadına başladı. - Birlik Haber Ajansı (birlikhaberajansi.com.tr)

 

 

Kaynak: Editör: Yaşar TONBAK
Etiketler: Arı’cılar, Kovanlardan, bal, hasadına, başladı:,
Yorumlar
Haber Yazılımı