Yaşarken Müzeye Heykeli dikilen Dokumacı Ustası İsmail Yanık: “şimdiki gençlik dokuma el sanatını tanımıyor, bilmiyor”
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
04 Temmuz 2022 - Pazartesi 08:34
 
Yaşarken Müzeye Heykeli dikilen Dokumacı Ustası İsmail Yanık: “şimdiki gençlik dokuma el sanatını tanımıyor, bilmiyor”
-Beypazarı İlçesinde dokumacılık yaparak geçimini sürdüren ve halen mesleği yaşatmak üzere oldukça çaba gösteren Dokumacı İsmail Yanık, el sanatı ürünlerinin yeteri kadar değer görmediğini ileri sürdü.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Yaşarken Müzeye Heykeli dikilen Dokumacı Ustası İsmail Yanık: “şimdiki gençlik dokuma el sanatını tanımıyor, bilmiyor”

BEYPAZARI (YT)-Beypazarı İlçesinde dokumacılık yaparak geçimini sürdüren ve halen mesleği yaşatmak üzere oldukça çaba gösteren Dokumacı İsmail Yanık, el sanatı ürünlerinin yeteri kadar değer görmediğini ileri sürdü.

İlçenin Beytepe mahallesindeki dükkânında ilerlemiş yaşına rağmen dokumacılığı yaşatmak üzere çaba gösteren usta, dokumanın eskiden önemli bir iş kolu olduğunu söyledi.

1962 yılından bu yana dokumacılıkla uğraştığını anlatan İsmail Yanık usta, “dokumalarımda genelde pamuklu türü örtüler ile ve İpek Bürgü dokuyorum. Eskiden İpekli bürgü, gelin olacak genç kızlar için illaki dokunurdu ve gelin kız, gelin olmasının akabinde el öpmeye giderken bunu örterdi.” şeklinde konuştu.

60 senedir dokumacılık yaptığına değinen İsmail Yanık usta şunları kaydetti.

“Bu yeni yaptığım bir çalışma ve adı çözgüdür. Ben düşündüm ve sanayide yaptırdım. Daha doğrusu bunun adı, levent. Tek parça olarak yapıyorlar ve çok güzel oluyor. Benim bunu tek parça yapma şansım yok ve onun içinde bunu 16 parçaya böldüm, (Makara gibi).Bu makaraları, leventleri tek tek ip sararak dolduruyorum. Her makaranın ipinin de eşit olması için sayaç kullanıyorum. Bu durum işimizi biraz olsun kolaylaştıracak. Ayrıca ürünün daha kaliteli ve düzgün çıkmasına vesile olacak. Eskiden yumak kullanıyorduk. İplikler bazen yumaktan sert yada gevşek gelebiliyordu. Bu levent bunu ortadan kaldırdı. Bir hayırsever bana bağ evini tahsis etti. Bağ evinde en güzel çözgülerimi orada çözdüm. Çünkü çardak çok genişti. Ondan Allah razı olsun.”

80 yaşındayım ama yaşını da hissetmediğini belirten usta İsmail Yanık, "bu çalışmaların kendini genç ve dinamik tuttuğunu, sağlığının elverdiği ölçüde mesleği sürdürmede kararlıyım. Beni bu dokumacılık ayakta tutuyor. Halk Eğitim merkezinde, dokumacı yetiştirmek üzere kurslar verdim ama kimse yapmıyor. Eskiden dokumacılıktan para kazandık ve ekmek yedik. Şimdilerde olmuyor. Yeni nesil dokumadan anlamıyor. EL sanatını bilen biri gelecekte, işin önemini bildiğinden bize dokuma siparişi verecek. Çok şükür aç açık kalmıyoruz."

 

Dokumacılık Can çekişiyor: - Birlik Haber Ajansı (birlikhaberajansi.com.tr)

Kaynak: Editör: Yaşar TONBAK
Etiketler: Yaşarken, Müzeye, Heykeli, dikilen, Dokumacı, Ustası, İsmail, Yanık:, “şimdiki, gençlik, dokuma, el, sanatını, tanımıyor,, bilmiyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı