Kaymakam Vedat Yılmaz : “Kışlık Havuç hasadı başladı”
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
16 Ekim 2023 - Pazartesi 13:56
 
Kaymakam Vedat Yılmaz : “Kışlık Havuç hasadı başladı”
-Beypazarı Kaymakamı Vedat Yılmaz, havuç tarlasında havuç kazımını yerinde gördü.
TARIM Haberi
Kaymakam Vedat Yılmaz : “Kışlık Havuç hasadı başladı”

BEYPAZARI  (YT)- Beypazarı Kaymakamı Vedat Yılmaz, havuç tarlasında havuç kazımını yerinde gördü.

Kaymakam Yılmaz, Türkiye havuç üretiminin yarısını yani 50 sini üreten Beypazarı çiticisinin çalışmasını ve havuç kazımını yerinde görmek üzere tarlaya geldi.

Dikmen mahallesi ile Oymağaç mahallelerine ziyarette bulunan Kaymakam Vedat Yılmaz, burada havuç hasadı yapan çiftçileri ziyaret ederek, yapılan çalışmalar ve havucun yetiştirilmesi, kazılması, piyasaya sunulması aşamaları ile ilgili bilgi aldı.

Kaymakam Vedat Yılmaz, Beypazarı çiftçisinin üretkenliğini çalışmasını yerinde görmek üzere havuç hasadının yapıldığı tarlaya ilçe Tarım Orman Müdürü Adem Büyükhan ile birlikte gelerek bilgi aldıklarını söyledi.

Havuç üretimi, ne zamanlar ekildiği ve yetiştirme çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldığını ve bu çalışmaları bir de tarlada görmek istediklerine değinen Kaymakam Vedat Yılmaz, şunları kaydetti:

“Beypazarı denilince ilk akla gelen havuç oluyor. Başkentin verimli topraklarına sahip bir ilçe Beypazarı, İlçe genelinde 24-25 bin Dakar alanda havuç ekimi ve üretimi yapılıyor. Buradan da takriben 150 bin ton havuç hasadı gerçekleşiyor. Şu an kışlık havuç hasadı yapıldığını yerinde gördük. Bu havuçlar yazdan ekilmiş ve bu aylarda da hasadı başlatılmış. Dönüm başına verim de oldukça iyi olduğunu öğrendik. Çiftçimize, tarlada çalışanlara kolaylıklar diledik. Beypazarı topraklarında yılda 3 kez, hatta 4 kez ürün yetiştirildiğini öğrendik. Biz her zaman üretenin, çalışanın yanındayız.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakam, Vedat, Yılmaz, :, “Kışlık, Havuç, hasadı, başladı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı