İklim Değişikliği Farkındalık Okulu Projesi
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
23 Ağustos 2022 - Salı 09:10
 
İklim Değişikliği Farkındalık Okulu Projesi
-Günümüzün önemli sorunlarından biri olarak kabul edilen iklim değişikliği ve etkileri konusuna uyum ve farkındalık oluşturulması amacıyla Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü “İklim Değişikliği Farkındalık Okulu” projesi 16. TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projeleri kapsamında 122B712 Proje Numarası ile desteklenmeye hak kazandığı bildirildi.
DÜNYA Haberi
İklim Değişikliği Farkındalık Okulu Projesi

ANKARA (YT)- Günümüzün önemli sorunlarından biri olarak kabul edilen iklim değişikliği ve etkileri konusuna uyum ve farkındalık oluşturulması amacıyla Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü “İklim Değişikliği Farkındalık Okulu” projesi 16. TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projeleri kapsamında 122B712 Proje Numarası ile desteklenmeye hak kazandığı bildirildi.

Proje ekibi tarafından ve Beypazarı Milli Eğitim müdürlüğünün açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Ülkemizde de iklim değişikliklerinin etkilerinin bazı bölgelerin daha çok etkilendiği gözlemlenebilmektedir. Proje alanı olarak belirlenen Beypazarı, Ayaş ve Nallıhan Çevresi bu etkilerin görülebileceği alanlar arasındadır. Dolayısıyla proje etkinlik alanı olarak İklim değişikliğinin etkilerine örneklerin gözlemlenebileceği alan olarak Beypazarı, Ayaş ve Nallıhan Çevresi belirlenmiştir. Söz konusu alan hem zengin doğal ve beşerî coğrafya özelliklerinin sunduğu imkânlardan yararlanabilmek hem de iklim değişikliğinin etkilerinin gözlemlenebileceği alan olarak proje etkinlik alanı olarak belirlenmiştir.”

Proje ekibinin açıklamasına göre, Küresel iklim değişikliğine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla; “İklim nasıl değişiyor?”, “Küresel İklim Değişikliği ve Erozyon”(Nallıhan Kuş Cenneti Erozyon Alanı), “İklim Değişikliği ve Su Ekosistemlerine Etkisi” (Nallıhan Davutoğlan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası), “İklim Değişikliği ve Tarım” (Beypazarı Kayabükü, Köşebükü, Tacettin ve Kırbaşı Mahalleleri), “İklim Değişikliği ve Hayvancılık” (Beypazarı Uruş Mahallesi), “Küresel İklim Değişikliğinin Ormanlar ve Yaylalara Etkisi” (Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı, Eğriova Milli Parkı, Beypazarı Karagöl Milli Parkı), “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Tanıyalım”, “Sera Gazı Salınımını Nasıl Azaltabiliriz?” (Çayırhan Termik Santrali, Sarıyar Hasan Polatkan Barajı), (Beypazarı Kırbaşı Mahallesi, Güneş Panelleri Tesisi, Soğuk hava deposu), “İklim Değişikliğinin Biyoçeşitlilik Üzerine Etkileri”(Nallıhan Davutoğlan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası (Nallıhan Kuş Cenneti), Ayaş Aysantı Beli), “Küresel İklim Değişikliğinin Yerleşmelere Etkisi”(Beypazarı Kent Merkezi (Beytepe, Zafer, Kurtuluş, Rüstempaşa ve İstiklal Mahalleleri), “İklim Değişikliğinin Turizme Etkisi”, “İklim Değişikliği ve Risk Toplumu” (Yaşayan Köy Açık Hava Müzesi) başlıklarında etkinlikler planlanmıştır.

Kaynak: Editör: Yaşar TONBAK
Etiketler: İklim, Değişikliği, Farkındalık, Okulu, Projesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı