Havuç fiyatları biraz geriledi.
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
23 Mart 2021 - Salı 14:32 Bu haber 1807 kez okundu
 
Havuç fiyatları biraz geriledi.
-Türkiye havuç üretiminin önemli bir kısmını üreten Beypazarı İlçesinde havuç fiyatları biraz geriledi.
TARIM Haberi
Havuç fiyatları biraz geriledi.

BEYPAZARI  (YT)-Türkiye havuç üretiminin önemli bir kısmını üreten Beypazarı İlçesinde havuç fiyatları biraz geriledi.

Soğuk hava depolarında yada tarlada kuyularda bulunan havuçlar çıkarılıp, yıkanması yapıldıktan sonra paketlenerek piyasaya veriliyor.

Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş, bu sıralar havuç fiyatlarının biraz gerilediğini söyledi.

İstanbul, Ankara gibi öneli merkezlere gönderilen havuç fiyatlarında 25-50 kuruş arasında düşüşler olduğunu belirten Ziraat Odası başkanı Ateş, “ilkbahara girdik artık mevsim yaza doğru gidiyor. Soğuk hava depolarında daha yüzlerce ton dolayında havuç var” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda havuç fiyatlarının 2 TL ‘ye kadar çıktığını vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Ateş, “ şimdi ise Havuç 1.25-1.50 kuruş dolaylarına geriledi. Hal böyle olunca da iğneden ipliğe her şeye gelen zammın ardından Havuç, fiyatlarının gerilemesi çiftçiyi mağdur etmektedir, yani Çiftçi bu fiyatlarla para kazanamaz. Çiftçimiz havucun tarlada çürümesinde bu fiyatlardan veriyor” diye konuştu.

Beypazarı İlçesinin Havuç üretiminde Türkiye ikincisi konumunda bulunduğunu ifade eden Ateş, şunları kaydetti:

“Beypazarı çiftçisi, Türkiye havuç üretimin yarısını yani 50 sini üretir konumunda. Havuç’ta maliyet girdileri çok fazla. Bu yüzden dönüm başına üretilen havuç 5-6 tondan aşağı düşerse kesinlikle çiftçi para kazanamaz. Dediğim gibi geçen haftalarda havuç 2 TL ve üzerine çıktı. Şimdi ise 1.25-1.50 kuruştan gidiyor. Havuç üretimi emek gerektiren, çalışma gerektiren bir sebze, bakmazsan ürün yetilmez. Suyunu zamanında vermezsen yine olmaz. Gözün gibi bakacaksın ki, ürün kaliteli ve verimli olsun.”

 

Kaynak: Editör: Yaşar TONBAK
Etiketler: Havuç, fiyatları, biraz, geriledi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı