Doğada kendiliğinden yetişen, bir meyve olarak bilinen Alıç, pazara indi.
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
23 Eylül 2023 - Cumartesi 10:23
 
Doğada kendiliğinden yetişen, bir meyve olarak bilinen Alıç, pazara indi.
Beypazarı ilçesinin yüksek kesimlerinde yetişen ve sonbaharın habercisi olarak ta adlandırılan Alıç’ın insan sağlığına da çok faydalı olduğu biliniyor.
YAŞAM Haberi
Doğada kendiliğinden yetişen, bir meyve olarak bilinen Alıç, pazara indi.

BEYPAZARI  (YT)- Beypazarı ilçesinin yüksek kesimlerinde yetişen ve sonbaharın habercisi olarak ta adlandırılan Alıç’ın insan sağlığına da çok faydalı olduğu biliniyor.

Beypazarı İlçesinde yüksek kesimlerden toplanıp getirilen ve sirkesi de yapılan Alıç, insan sağlığı açısından da önemli bir tür olduğu biliniyor.

Yukarı Kertil Mahallesi sakinlerinden Fahri Bilen, köyün üst kısımlarından Kel tepeye yakın alanlardan topladığı alıçları pazara getirerek satışa sunarken, Alıçların soğuk ayazı gördükçe kızıl renge dönüştüğünü ve bunların yemesine doyum olmadığını söyledi.

İnsan sağlığı açısından için önemli bir meyve olarak adlandırılan Alıç’ın insanların sindirim sistemini çalıştırdığına yardımcı olduğunu belirten Fahri Bilen, “bu meyve çiğ olarak ta tüketiliyor. Bağışıklığı güçlendiriyor. Ayrıca C vitamini açısından oldukça zengin. Alıç, vücutta birikmiş olan tehlikeli toksin maddelerini yok etmeye de yardımcı oluyor” dedi.

Beypazarı ziyaretinde bulunan yerli ve yabancı turistler gezerken, teşbih bocuğu tanesi gibi ipe dizilen ve oldukça da hoş görünen alıç’lardan alarak yemeğe çalışıyorlar.

Alıç’ın Kolesterole iyi geldiğini, Kalp Damar sağlığı için önemli olduğu, kanseri önleyici etkisinin bulunduğu ve C vitamini açısından da oldukça zengin olduğunu dile getiriyorlar.

Tesbih gibi iplere dizilen Alıç’ların bir bağı 15 TL den satılıyor.

Öte yandan Fahri Bilen, Alıç sirkesinin son zamanlarda oldukça beğeni aldığını ve bazı çevreler sirke yapmak üzere alıç alımında bulunduklarını kaydetti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğada, kendiliğinden, yetişen,, bir, meyve, olarak, bilinen, Alıç,, pazara, indi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı