Beypazarı'nda dört mevsim havuç üretimi
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
04 Temmuz 2014 - Cuma 01:42 Bu haber 5491 kez okundu
 
Beypazarı'nda dört mevsim havuç üretimi
Ziraat Odası Başkanı Ateş:"Yaz havucu tam anlamıyla hasadı tamamlanmadan, kışlık havuç ekimine başlandı"
EKONOMİ Haberi
Beypazarı'nda dört mevsim havuç üretimi

BEYPAZARI  (BBB) - Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş, "Yaz havucu tam anlamıyla hasadı tamamlanmadan, kışlık havuç ekimine başlandı" dedi.

Ateş, yaptığı açıklamada, ilçenin Türkiye havuç üretiminin yüzde 55’ini karşıladığını buna rağmen havuçtan istediği parayı kazanamadığını söyledi.

Havuç ekiminin 4 mevsim yapıldığını anlatan Ateş, ilçede yazlık havuçlar hasat edilerek piyasaya verilirken kışlık havuç ekimine başlandığını söyledi. Türkiye’nin en kaliteli havucunun Beypazarı'nda üretildiğine işaret eden Ateş, şunları kaydetti:

"Beypazarı ilçesinde üretilen havuç görselliğinin yanında, lezzetiyle ve tadıyla da ilgi görüyor. Havucun beğenilmesinde bu iki özelliği öne çıkıyor. Havucun yetişmesinde toprağın yapısı ve su çok önemli. Su ve toprak uyumlu olduğunda, havuç üretimi dönüm başına 7-8 tona kadar çıkabilir. Ancak giderek toprağın verimi düştüğü için dönüm başına verim da azaldı. Çiftçi havuçtan yeteri kadar para kazanmaz oldu. Bu günlerde toptan havucun kilosu 70 kuruş ile 1 lira arasında oranlarda değişiyor."

Havucun kalitesi ve dönüm başına verimin artırılması gerektiğini vurgulayan Ateş, az üretim yaparak kaliteli ürün yetişmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ateş, "Havuç üretiminde kullanılacak, gübre miktarı, kullanılacak su miktarı çok önemli. Biz bu konuda oda olarak çiftçimizi sürekli bilgilendiriyoruz" ifadesini kullandı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı