Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan: “Nallıhan Sarıçalı Dağı Milli Parkı Tam Bir Anıt Ağaç Müzesi”
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
21 Mayıs 2022 - Cumartesi 14:33
 
Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan: “Nallıhan Sarıçalı Dağı Milli Parkı Tam Bir Anıt Ağaç Müzesi”
-46’ıncı Milli Park olarak ilan edilen Sarıçalı Dağı Milli Parkı Uzun Devreli Geliştirme Planı Hazırlık Toplantısı Nallıhan’da yapıldı.
İLÇELER Haberi
Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan: “Nallıhan Sarıçalı Dağı Milli Parkı Tam Bir Anıt Ağaç Müzesi”

NALLIHAN (YT) - 46’ıncı Milli Park olarak ilan edilen Sarıçalı Dağı Milli Parkı Uzun Devreli Geliştirme Planı Hazırlık Toplantısı Nallıhan’da yapıldı.

Toplantıda, Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, Ülkemizde doğal güzelliği ve florasıyla eşi benzeri bulunmayan alanların korunması ve özelliğini yitirmemesi için yapılan çalışmaları her zaman desteklediğini söyledi.

Ceylan, ülkemizin coğrafi bakımdan Avrupa’nın, Asya’nın ve Orta Doğu’nun kesiştiği bir coğrafya da bulunduğunu, Sarıçalı Dağı Milli Parkı bu iklim kuşaklarını barındıran tek bölge olduğunu ifade ederek şu sözlere yer verdi:

“Sarıçalı Dağı Milli Park’ında; 600 civarında 700 – 800 yıllık karaçam, kasnak meşesi ve ardıç anıt ağaç bulunuyor. Ülkemizde en çok anıt ağcın bulunduğu tek bölgedir ve ANIT AĞAÇ MÜZESİ olarak tanıtılması son derece önemlidir. Milli Park sınırları içinde yer alan ve her yıl İlkbaharın başlangıcı olan 21 Mart’ta suyu akmaya başlayan Uyuzsuyu Şelalesi ile ülkemizdeki 3 bitki coğrafyası kesişme noktasında bulunması dikkate değerdir. Ayrıca burası ülkemizin gece karanlığının en yoğun görüldüğü ve yıldızların en net görüldüğü yerlerden biri. Bu özelliğini ön plana çıkarılarak yıldız gözlem yeri kurulması için çalışmalar yapılması önemlidir.”

Sarıçalı Dağı Mili Parkı florasının 936 bitki türüne ev sahipliği yaptığını belirten Ceylan, 139 bitki türünün endemik bitki türü olduğunu ve yeni yapılacak olan çalışmalarla daha fazla endemik bitki türüne rastlanabileceğine dikkat çekti.

Toplantı, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan’ın yanı sıra Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürü Musa Kaya, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda katılımcıyla gerçekleştirildi.

Ayrıca Sarıçalı Dağı Milli Parkı ile ilgili sunum gerçekleştirilerek, yapılması gerekenler ve katılımcıların önerilerinin değerlendirilmesinin ardından toplantı sona erdi.

Kaynak: Editör: Yaşar TONBAK
Etiketler: Ankara, Milletvekili, Nevzat, Ceylan:, “Nallıhan, Sarıçalı, Dağı, Milli, Parkı, Tam, Bir, Anıt, Ağaç, Müzesi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı